2003 Marching Band Repertoires – AAA

2003 Class AAA

SCHOOL2003 INFORMATION
Allen County-ScottsvilleShow Title: Channel One Suite
2003 Repertoire:

- Channel One Suite by Bill Reddie, arr. Wayne Downey
- Movement One
- Movement Two
- Movement Three

Head Director: J. Shawn Huff
Assistant Directors: John S. Hall, Anne Vinson
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Gina Huff, Candace Rogers
Marching Tech and Low Brass Staff: John Testa
Winds and Percussion: 80
Colorguard: 33
Total Members: 113
BallardShow Title: Urban SOUNDscapes
2003 Repertoire:

- Urban SOUNDscapes
- Daybreak
- Quiet City
- Traffic
- Day's End

Head Director: Charles B. Stewart
Assistant Directors: Patrick O'Rourke (percussion), Gerry Sexton
(colorguard)
Percussion Staff: Jay Farley, Todd Parker, Jason Hall
Colorguard Staff: Kat Reid, Christy Page
Other Staff: Erin Stewart, Raymond Green, Mike Grimes
Winds and Percussion: 65
Colorguard: 19
Total Members: 84
Christian CountyShow Title: Calm Sea, Prosperous Voyage
2003 Repertoire:

- Sweet Land Of Liberty by James Sochinski
- On A Hymnsong Of Philip Bliss by David R. Holsinger
- Lindbergh Variations by Robert Sheldon

Head Director: Lori Boehman
Assistant Director: Brock Cobb
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 62
Colorguard: 10
Total Members: 72
Cumberland CountyShow Title: Confessions Of A Dangerous Mind
2003 Repertoire:

- Prelude (from On Dangerous Ground) by Bernard Herrmann
- Vide Cor Meum by Patrick Cassidy
- Death Hunt / The Wild Ride by Bernard Herrmann

Head Director: L. Brent Burris
Assistant Directors: Tracey L. Burris, Kristi Willen
Percussion Staff: Ricky Mudd, Eric Parnell, Kyle Duke, Whitney Sewell
Colorguard Staff: Alisa Steinhilber
Other Staff: Maryellen Cash, Natalie Adcock, Suzanne Doss, Justin Grider,
Chris Anderson, Jaime Upchurch, Matt Bryant
Drill Writers: Robert M. Bryant, L. Brent Burris
Music Arranger: Steven E. Knob
Winds and Percussion: 65
Colorguard: 12
Total Members: 77
Daviess CountyShow Title:
2003 Repertoire:

- Concerto In F by George Gershwin
- Rocky Point Holiday by Ron Nelson
- Vide Cor Meum (from Hannibal) by Patrick Cassidy
- Morning Alleluias by Ron Nelson
- Rocky Point Holiday (tag) by Ron Nelson

Head Director: Lois U. Wiggins
Assistant Director: Gary Kirtley
Percussion Staff: Donnie Mellon, Ed Kearns
Colorguard Staff: Bo Brown, Karen Mellon
Winds and Percussion: 80
Colorguard: 22
Total Members: 102
George Rogers ClarkShow Title: "Rhytual"
2003 Repertoire:

- Pagan Dances: Movement III; The Master Of The Sword by James Barnes
- Cloudburst by Eric Whitacre
- Godspeed! by Stephen Melillo

Head Director: Todd Moody
Assistant Directors: Joel Vincent, Trish Torline
Percussion Staff: Frank Oddis, Ben Caldwell, Jed Leach
Colorguard Staff: Dana Thomas, Rob Arnold
Other Staff: Ryan Meeks (trombone), Erica Ashford (pit),
Lawrence Banks (low brass), Jeff Bayerle (saxophone), Willow Cooper
(clarinet/flute)
Winds and Percussion: 80
Colorguard: 26
Total Members: 106
GlasgowShow Title: The Planets
2003 Repertoire:

- Mars by Gustav Holst
- Venus by Gustav Holst
- Jupiter by Gustav Holst

Head Director: Greg Stepp
Assistant Directors: Stephen Keys, Ricky Mudd (percussion)
Percussion Staff: Andy Powell
Colorguard Staff: Annie Fuller, Melissa Gentry
Winds and Percussion: 61
Colorguard: 15
Total Members: 76
Henry ClayShow Title: Autumn Reflections
2003 Repertoire:

- Autumn Reflections
- Dawn
- Tranquility
- Fury
- Meditation

Head Director: Michael D. White
Assistant Director: Mark A. Eck
Percussion Staff: Greg Strousse, Kris Logue, Justin Fisher
Colorguard Staff: Lauren-Ashley Pope, Ashley Tindall
Visual Designer: Mike Grimes
Marching Techs: Aaron Toft, Darian Sanders
Winds and Percussion: 74
Colorguard: 18
Total Members: 92
John HardinShow Title: Motions From Within
2003 Repertoire:

- Precision (from Symphony #8) by Gustav Mahler
- Grace (from Symphony #1) by Samuel Barber
- Brilliance (original work) by Steven E. Knob

Head Director: Tom Case
Assistant Directors: Melissa Case, Jesse Floyd, Rob Lee
Percussion Staff: Aaron Dale, Lindsey Ballard, Kermit Olive, Andrew Ruby
Colorguard Staff: Jaime Shumate, Amanda Johnson
Visual Designer: Michael Gaines
Visual / Low Brass Tech: Bryan Reesor
Music Arranger: Steven E. Knob
Winds and Percussion: 78
Colorguard: 24
Total Members: 102
Lawrence CountyShow Title: Jubilation Suite
2003 Repertoire:

- Jubilation Suite by Richard Saucedo
- Movement One
- Movement Two
- Movement Three

Head Director: Jeff Ware
Assistant Director: Tom Burns
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Jennifer Burns
Winds and Percussion: 67
Colorguard: 14
Total Members: 81
Lone OakShow Title: Celebrations Of Humanity
2003 Repertoire:

- Appalachian Spring by Aaron Copland
- Amber Waves by Morton Gould
- Appalachian Morning by Paul Winters

Head Director: Scott Ford
Assistant Director: Johnnie Bishop
Percussion Staff: Kevin Ethridge
Colorguard Staff: Stephan Ferguson
Brass Tech: Jeremy Watwood
Winds and Percussion: 72
Colorguard: 25
Total Members: 97
Marshall CountyShow Title: A Day That Will Live In Infamy
2003 Repertoire:

- The Battle (from Gladiator) by Hans Zimmer
- Nimrod (from Enigma Variations) by Sir Edward Elgar
- Third Symphony, Movement IV by Aaron Copland

Head Director: Michael F. Colvett
Assistant Directors: Ronnie L. Peyton, Steve Mathis
Percussion Staff: Kristin Childers, Ben Rice
Colorguard Staff: Allison Light
Low Brass / Marching Tech: Lee Nuckols
Student Teacher: Jared Hayes
Music Arranger: David Reeves
Winds and Percussion: 76
Colorguard: 16
Total Members: 92
Meade CountyShow Title: Hungarian Scenes
2003 Repertoire:

- Hungarian Opener by
- Hungarian Dance No. 4 by Johannes Brahms
- Hungarian Dance No. 6 by Johannes Brahms
- Hungarian Rhapsody by Franz Liszt

Head Director: Bruce W. Soderstrom
Assistant Directors: Christopher P. Schmidt, Bill Kite, Christi Green
Percussion Staff: Brian Love, David Phillips
Colorguard Staff: Bridget Love
Winds and Percussion: 80
Colorguard: 23
Total Members: 103
Muhlenberg SouthShow Title:
2003 Repertoire:

- In Caelum Fero by Karl Jenkins
- Layers (from Minimally Speaking) by Richard Saucedo
- Malaguena by Ernesto Lecuona

Head Director: Larry J. Moore
Assistant Director: Jarren Calvert
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Stacy Cornette
Winds and Percussion: 65
Colorguard: 12
Total Members: 77
MurrayShow Title: "BLACK"
2003 Repertoire:

- Music From The Motion Picture Soundtrack, "The Matrix Reloaded" by
Don Davis / Various Composers
- Letter From Home by Pat Metheny

Head Director: Robert Dee Bishop
Assistant Director: Beth E. Stribling
Percussion Staff: Michael Swain, Josh Powell, Joseph Hobbes, Matt Shelby
Colorguard Staff: Krista Shelby, Stephan Ferguson
Music Arranger: John Fannin
Visual Designer, Brass Tech: Jason Shelby
Woodwind Tech: Chris Yoo
Student Teacher: Ashley Sumner
Winds and Percussion: 61
Colorguard: 13
Total Members: 74
Ohio CountyShow Title: Hope
2003 Repertoire:

Head Director: John M. Murrey
Assistant Directors: Chad Alward (percussion), Karen Alward, Lisa Murrey
(colorguard)
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Katie Allocca, Kaley Sarbacker
Winds and Percussion: 75
Colorguard: 20
Total Members: 95
Paul BlazerShow Title: Jazz 2003
2003 Repertoire:

- Nutville by Silver Horace
- Suitcase Blues by Hersal Thomas
- Bell Front Blues by Jay Dawson
- Le Hott Jazz by

Head Director: Terry D. Thompson
Assistant Directors: Patrick Brown, Yvonne Shupe
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 70
Colorguard: 14
Total Members: 84
Russell CountyShow Title: Exodus
2003 Repertoire:

- Exodus by Mark Higginbotham
- Kingdom
- Departure
- Many Miracles
- One Self

Head Director: Wayne Ackerman
Assistant Directors: Chad Floyd, Paige Jones
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Caitlin Adams
Winds and Percussion: 75
Colorguard: 12
Total Members: 87
RyleShow Title: Twilight Till Dawn
2003 Repertoire:

- Fanfare by Duke Ellington
- Koko by Duke Ellington
- Come Sunday by Duke Ellington
- Harlem Air Shaft by Duke Ellington

Head Director: Matthew K. Carron
Assistant Director: Carrie Judd
Percussion Staff: Jeremiah Fowler, Shawn Robbins
Colorguard Staff: Ben Schreiber
Visual Tech: Andy Houston
Music Arranger: Rob James
Winds and Percussion: 62
Colorguard: 15
Total Members: 77
SenecaShow Title: Around The World Through Music
2003 Repertoire:

- Mungu by Mark Nethery
- A Mis Abuelos by Arturo Sandoval
- Danny Boy by Percy Grainger
- The Hut Of Baba Yaga (from Pictures At An Exhibition) by Modest
Mussorgsky

Head Director: Sarah K. Hawkins-Smith
Assistant Directors: Diana Vogelsberg, Mike Grimes
Percussion Staff: Mark Nethery
Colorguard Staff: Ric Vaughn
Brass Techs: Dawn Redmond, Sean Meredith
Other Staff: Thom Pinner
Winds and Percussion: 68
Colorguard: 13
Total Members: 81
Wayne CountyShow Title: The Wind And The Lion
2003 Repertoire:

- The Wind And The Lion (Main Title) by Jerry Goldsmith
- I Remember (Love Theme) by Jerry Goldsmith
- Raisuli Attacks by Jerry Goldsmith

Head Director: Gerald Pickrell
Assistant Directors: Kathi Pickrell, Joey Neal (colorguard), Scott Sexton
(percussion)
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 68
Colorguard: 11
Total Members: 79