2005 Marching Band Repertoires – AAA

2005 Class AAA

SCHOOL2005 INFORMATION
Adair County
(West)
Show Title: Evolutions
2005 Repertoire:

- Mvt.1 Rhythms: Colored Rhythms by Frank Sullivan
- Mvt.2 Melody: Begin Sweet World by Bill Douglas
- Mvt.3 Dynamics: Colored Dynamics by Frank Sullivan
- Mvt.4 Medea: Medea by Samuel Barber

Head Director: Tim Allen
Assistant Director: Matt Emerson
Percussion Staff: Doug Neal
Colorguard Staff: Robbie Arnold
Winds and Percussion: 65
Colorguard: 17
Field Commander(s): 1
Total Members: 83
Bell County
(East)
Show Title: The Wizard of Oz Show
2005 Repertoire:

- Selections from The Wizard of Oz by E.Y. Harburg / Harold Arlen
- Part One: If I Only Had a Brain / We're Off to See the Wizard
- Part Two: Miss Gulch (Wicked Witch Theme) / Ding-Dong! The Witch
is Dead
- Part Three: Somewhere Over the Rainbow


Head Director: William Risner
Assistant Director:
Percussion Staff: Josh Collins
Colorguard Staff: Melinda Harell
Brass Staff: Chris Risner
Winds and Percussion: 19
Colorguard: 4
Field Commander(s): 1
Total Members: 24
Bourbon County
(East)
Show Title: Amazonian Rainforest
2005 Repertoire:

- Amazonian Rainforest by Key Poulan
- Myths
- Beauty
- Reality


Head Director: Eric Hale
Assistant Director: Nadine Hale, Alyssa Stevens
Percussion Staff: Ryan McQuery
Colorguard Staff: Tiffany Hale
Other Staff: Pat Kilbourn
Winds and Percussion: 45
Colorguard: 12
Field Commander(s): 1
Total Members: 58
Boyd County
(NOT ATTENDING STATE)
Show Title: Music from "Ray"
2005 Repertoire:
Head Director: Willis Smith
Assistant Director:
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 25
Colorguard: 4
Field Commander(s): 1
Total Members: 30
Boyle County
(East)
Show Title: Anagram -- based on the Hasbro board game Scrabble
2005 Repertoire:

- Evil
- Vile
- Veil
- Live

Head Director: Tim Blevins
Assistant Directors: Alleena Koss, David Asher, Lucas Sledge
Percussion Staff: Jeremiah Fowler
Colorguard Staff: John Edwards, Lynelle Duggans
Winds and Percussion: 50
Colorguard: 9
Field Commander(s): 1
Total Members: 60
Breckinridge County
(West)
Show Title: Mind Games
2005 Repertoire:

- I. Shock (Incantation and Dance) by John Barnes Chance
- II. Illusion (In a Gentle Rain) by Robert W. Smith
- III. Panic (Ritual) by Josh Talbott

Head Director: Christian Hansen
Assistant Director:
Percussion Staff: Todd Brandes, Cory Barnes, Chris Parker
Colorguard Staff: Jen Sterrett
Winds and Percussion: 45
Colorguard: 8
Field Commander(s): 1
Total Members: 54
Bullitt East
(West)
Show Title:
2005 Repertoire:

- Bend Me, Shape Me by Scott English / Larry Weiss
- Turn, Turn, Turn by Pete Seeger
- Desperado by Glenn Frey / Don Henley
- Heartache Tonight by Glenn Frey / Don Henley

Head Director: M.D. Jasper
Assistant Director: Vickie Kurk
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Jessica Hare
Winds and Percussion: 43
Colorguard: 12
Field Commander(s): 1
Total Members: 56
Casey County
(East)
Show Title: Moulin Rouge
2005 Repertoire:

- Nature Boy by Diane Warren / Eden Ahbez
- Diamonds Are a Girl's Best Friend by Eden Ahbez / Leo Robin / Jule
Styne
- One Day I'll Fly Away by Will Jennings / Joe Sample
- Rhythm of the Night by Diane Warren / Eden Ahbez

Head Director: Becky Lynn White
Assistant Director: Don Hutchinson
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Amber Forsythe
Winds and Percussion: 16
Colorguard: 3
Field Commander(s): 1
Total Members: 20
East Carter
(NOT ATTENDING STATE)
Show Title: Best of the Doors
2005 Repertoire:

- Touch Me by John Densmore / Robbie Krieger / Ray Manzarek / Jim
Morrison
- Light My Fire by John Densmore / Robbie Krieger / Ray Manzarek / Jim
Morrison
- Peace Frog / Love Her Madly by John Densmore / Robbie Krieger / Ray
Manzarek / Jim Morrison

Head Director: Logan Skidmore
Assistant Director:
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Eric Caines
Brass Staff: Seth Stanley
Woodwind Staff: Nikki Winter
Winds and Percussion: 18
Colorguard: 6
Field Commander(s): 1
Total Members: 25
Elizabethtown
(West)
Show Title: Journey into the Imagination
2005 Repertoire:
Head Director: Mark A. Eck
Assistant Director: Eric Allen
Percussion Staff: John Harris
Colorguard Staff: Brandon Thompson
Winds and Percussion: 37
Colorguard: 16
Field Commander(s): 1
Total Members: 54
Estill County
(East)
Show Title: Appalachia
2005 Repertoire:
Head Director: Jason Bowles
Assistant Director: Ben Walker
Percussion Staff: Cassandra Smith
Colorguard Staff: Jamie Hill
Other Staff: Joe Crawford
Winds and Percussion: 26
Colorguard: 9
Field Commander(s): 1
Total Members: 36
Fleming County
(East)
Show Title: Cirque Du Soleil: La Nouba
2005 Repertoire:

- La Nouba by Benoit Jutras, arr. Jay Dawson
- 1. Distorted
- 2. Reve Rouge
- 3. A La Lune
- 4. Urban


Head Director: Aaron Payne
Assistant Director:
Percussion Staff: Calvin Schmieg
Colorguard Staff: Miki Kitchen
Percussion Arranger: Brian Mason
Winds and Percussion: 24
Colorguard: 7
Field Commander(s): 1
Total Members: 32
Franklin-Simpson
(West)
Show Title: The Who's "Tommy"
2005 Repertoire:

- Selections from Tommy by Pete Townshend, arr. Jay Bocook
- Part 1
- Part 2
- Part 3


Head Director: Scott Ragland
Assistant Director: Matt Shores
Percussion Staff: Jason Smith
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 33
Colorguard: 7
Field Commander(s): 1
Total Members: 41
Garrard County
(East)
Show Title: Disheartened
2005 Repertoire:

- Nessun Dorma (from Turandot) by Giacomo Puccini
- Pagliacci by Ruggero Leoncavallo
- Bacchanale (from Samson and Delilah) by Camille Saint-Saens

Head Director: Chris Vance
Assistant Directors: Noel Green, Keith Brown
Percussion Staff: Sam Kruer, Adam Hardwick
Colorguard Staff: John Edwards, Kelly Wehle
Music Arranger: Harold Brent Barton
Percussion Arranger: David Ratliff
Drill Writer: Noel Green
Winds and Percussion: 72
Colorguard: 20
Field Commander(s): 2
Total Members: 94
Hart County
(West)
Show Title: Dreams
2005 Repertoire:

- Dreams by Key Poulan
- Mvt. 1 - Sweet Dreams
- Mvt. 2 - Future Dreams
- Mvt. 3 - Nightmares


Head Director: Ed Johnson
Assistant Directors: Boyd Rexroat, Carolyn Johnson
Percussion Staff: Chris Jesse, Amanda Mitchell
Colorguard Staff: Kim England, Nanetta Trulock, Annie Fuller, Cruse Ash
Trumpet Tech: Travis Timberlake
Mellophone Tech: Hannah Johnson
Low Brass Tech: David Williams
Winds and Percussion: 52
Colorguard: 15
Field Commander(s): 1
Total Members: 68
Highlands
(East)
Show Title: Recess
2005 Repertoire:

- Gazebo Dances by John Corigliano
- Finding Neverland by Jan A.P. Kaczmarek
- Divertimento by Ira Hearshen

Head Director: Lori M. Hopkins
Assistant Director: Joe Craig
Percussion Staff: Adam Proctor, Nick Kelley
Colorguard Staff: Michelle McLane, Casie Cain
Brass Staff: Rob Pedersen
Visual Staff: Tom Whittle, Chris Gabennesch
Music Arranger: John Bogenschutz
Percussion Arrangers: Adam Proctor, Nick Kelley
Winds and Percussion: 45
Colorguard: 20
Field Commander(s): 1
Total Members: 66
Knox Central
(East)
Show Title: The Civil War
2005 Repertoire:

- Battle Cry of Freedom by Jacqueline Schwab
- Ashokan Farewell by Jay Ungar / Matt Glaser / Evan Stover
- Gettysburg ( A Civil War Portrait) by Randy Edelman
- Taps by Al Kasha

Head Director: Eddie Campbell
Assistant Director:
Percussion Staff: James Cornelius
Colorguard Staff: Julia Judd
Winds and Percussion: 23
Colorguard: 6
Field Commander(s): 1
Total Members: 30
LaRue County
(West)
Show Title: The Concept?
2005 Repertoire:

- I. Music (The Canyon) by Philip Glass
- II. Color (The Lord's Prayer) by Miklos Rozsa
- III. Motion (Symphony for Brass and Percussion) by Alfred Reed

Head Director: Shane Mitchell
Assistant Director: Matthew C. Baucum
Percussion Staff: John Harris
Colorguard Staff: Kaleena Pizzillo
Winds and Percussion: 48
Colorguard: 17
Field Commander(s): 1
Total Members: 66
Lawrence County
(East)
Show Title: Metamorphosis
2005 Repertoire:

- Emerge
- Butterfly Dreams
- Changes / The Struggle to Survive
- Spread Your Wings

Head Director: Jane Lowe
Assistant Directors: Sue Schutzberg, Tom Burns
Percussion Staff: Dr.Geoffrey Branham
Colorguard Staff: Jennifer Burns
Winds and Percussion: 65
Colorguard: 11
Field Commander(s): 1
Total Members: 77
Lone Oak
(West)
Show Title: "Adiemus...A Journey"
2005 Repertoire:

- Music is based on "Adiemus" by Karl Jenkins

Head Director: Scott Ford
Assistant Director: Johnnie Bishop
Percussion Staff: Calvin Warren III
Colorguard Staff: Stephan Ferguson, Kesha Smith
Brass Staff: Jeremy Watwood, Jacob Hein
Winds and Percussion: 77
Colorguard: 27
Field Commander(s): 1
Total Members: 105
Mason County
(East)
Show Title: Matador
2005 Repertoire:

- by
- by
- by

Head Director: John J. Merz
Assistant Director: Kristal Merz
Percussion Staff: Brian Meyer, Shawn Holmes
Colorguard Staff: Alicia Collier
Brass / Trumpet Tech: Josh Breckenridge
Low Brass Techs: Josh Mallory, Kurtis Carpenter
Winds and Percussion: 54
Colorguard: 5
Field Commander(s): 1
Total Members: 60
Muhlenberg North
(West)
Show Title: Shades of Rhythm
2005 Repertoire:

- Danse Finale from "Estancia Ballet" by Alberto Ginastera
- Powerhouse Rhumba for Orchestra by Graeme Koehne
- Adios Nonino by Astor Piazzolla
- Dirty Boogie by Brian Setzer

Head Director: Joe Allen
Assistant Director: Troy Stovall
Percussion Staff: Rick Gardner, Donnie Johnson
Colorguard Staff: Mary Beth Earle
Winds and Percussion: 74
Colorguard: 22
Field Commander(s): 2
Total Members: 98
Paducah Tilghman
(West)
Show Title: Triumphant Skies
2005 Repertoire:

- On Eagle's Wings by Robert W. Smith
- Where the Blackhawk Soars by Robert W. Smith
- Africa by Robert W. Smith

Head Director: Patrick Saddler
Assistant Director:
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Other Staff: Lindsey Hammack, Scott Salchli
Winds and Percussion: 48
Colorguard: 7
Field Commander(s): 1
Total Members: 56
Powell County
(East)
Show Title: The Music of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
2005 Repertoire:

- The Music of Dr. Jekyll and Mr. Hyde by Frank Wildhorn / Leslie
Bricusse
- Prologue / Murder, Murder
- In His Eyes
- Facade


Head Director: Michael Estep
Assistant Director: Jean K. Edwards
Percussion Staff: Brad Stewart
Colorguard Staff: Stepahnie Conley
Brass Staff: Nathan Combs
Winds and Percussion: 44
Colorguard: 4
Field Commander(s): 1
Total Members: 49
Rockcastle County
(East)
Show Title: The Plight of Man
2005 Repertoire:

- Spirit by Richard Saucedo
- Sorrow / Hope by Greg Daugherty
- Joy by Joseph Curiale

Head Director: Greg Daugherty
Assistant Director: Ann Alexander
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 36
Colorguard: 11
Field Commander(s): 1
Total Members: 48
Rowan County
(East)
Show Title: A Rhapsody -N- Blues
2005 Repertoire:

- Blue Light Red Light by Harry Connick Jr. / Ramsey McClean
- Bohemian Rhapsody by Freddie Mercury
- Blue Shades by Frank Ticheli

Head Director: Kevin Christie
Assistant Directors: David Fuller, John Johnson (student teacher)
Percussion Staff: Nick Diedrichsen, Josh Parker
Colorguard Staff: Dawn Christie, Kendra Bonta
Brass Staff: Brad Byrum
Woodwind Staff: Laura Vanney
Music Arranger: Kevin Christie
Percussion Arranger: Nick Diedrichsen
Winds and Percussion: 44
Colorguard: 22
Field Commander(s): 1
Total Members: 67
Russell County
(West)
Show Title: Ophidiophobia
2005 Repertoire:

- Medusa by Key Poulan

Head Director: Wayne Ackerman
Assistant Directors: Chad Floyd, Paige Crowe
Percussion Staff: Kyle Duke, Josh Holt
Colorguard Staff: Tricia Coffey, Kristina Ward
Brass Staff: Megan Polston, Tom Brown, Daniel Emerson
Winds and Percussion: 77
Colorguard: 14
Field Commander(s): 2
Total Members: 93
Taylor County
(West)
Show Title: The Age of Imagination
2005 Repertoire:

- At the Speed of...
- The Hope of...
- On the Brink of...

Head Director: Todd A. Farmer
Assistant Director: Stephen L. Bishop
Percussion Staff: Seth Whitaker
Colorguard Staff: Joey Neal, Jennifer Schuhmann
Drill Designer: Chris Kennedy
Flute Tech: Dr. Lisa McArthur
Clarinet / Saxophone Tech: Floyd Farmer
Trumpet Tech: Curtis Bennett
Trombone Tech: Jennifer Tinnell
Low Brass Tech: Scott Walker
Winds and Percussion: 40
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 51
Union County
(West)
Show Title: Jekyll and Hyde
2005 Repertoire:

- Jekyll and Hyde by Frank Wildhorn / Leslie Bricusse arr. Terry Jolley
- Opener / Facade
- In His Eyes
- Confrontation / Murder
- Finale


Head Director: Jason Shores
Assistant Director:
Percussion Staff: Jason Ausbrooks, Jason Smith, Grant Lingerfelt
Colorguard Staff: Will Stevenson
Brass Staff: B.J. Britt, Matthew Shores
Woodwind / Field Commander Tech: Dana Jones
Winds and Percussion: 33
Colorguard: 8
Field Commander(s): 1
Total Members: 42
Warren East
(West)
Show Title: The Incredibles
2005 Repertoire:

- Music From The Motion Picture Soundtrack, "The Incredibles" by
Michael Giacchino, arr. Jay Bocook
- The Incredibles Part 1: Glory Days
- The Incredibles Part 2: Life's Incredible Again / Bob vs. The
Omnidroid
- The Incredibles Part 3: Saving Metroville / The Incredits


Head Director: David W. Dayton
Assistant Director: Laura M. Finley
Percussion Staff: Miguel Monroy, Cedric Leavell
Colorguard Staff: Paula Thompson, Leigh Bayles
Brass Staff: B.J. Britt
Woodwind Staff: Ty-Juana Taylor
Percussion Arranger: Will Rapp
Winds and Percussion: 30
Colorguard: 8
Field Commander(s): 1
Total Members: 39
Wayne County
(East)
Show Title: The Music of David Holsinger
2005 Repertoire:

- Abram's Pursuit by David Holsinger
- Helm Toccata by David Holsinger
- The Armies of the Omnipresent Otserf by David Holsinger

Head Director: Gerald Pickrell
Assistant Directors: Kathi Pickrell, Scott Sexton, Joey Neal
Percussion Staff: Scott Sexton (percussion coordinator), Carson
Penticuff, Mickey Sutton, Lauren Snow
Colorguard Staff: Joey Neal (color guard coordinator), Kathi Pickrell
Winds and Percussion: 59
Colorguard: 16
Winds and Percussion: 59
Colorguard: 16
Field Commander(s): 1
Total Members: 76