2005 Marching Band Repertoires – AA

2005 Class AA

SCHOOL2005 INFORMATION
Breathitt County
(East)
WILL NOT COMPETE
Butler County
(West)
Show Title: Songs of the South
2005 Repertoire:

- Tara's Theme (from Gone with the Wind) by Max Steiner
- Georgia on my Mind by Hoagie Carmichael
- Drum Break by
- Maybe God Is Tryin' to Tell You Somethin' by Andraé Crouch / David
Francis Del Sesto / Quincy D. Jones / William D. Maxwell
- Precious Lord by

Head Director: Jason Ausbrooks
Assistant Director: Jon Porter, Amy Tanner
Percussion Staff: Jon Porter
Colorguard Staff: Amy Tanner, Jessica Williams
Band Mentor: Boyce Flener
Field Commander / Flute Tech: Jennifer Crump
Clarinet Tech: Jessica Mays
Saxophone / Woodwind Tech: Ricky Dudgeon
High Brass Tech: John Paul Lack
Low Brass Tech: Daniel Thomas
Winds and Percussion: 42
Colorguard: 18
Field Commander(s): 2
Total Members: 62
Caldwell County
(West)
Show Title: 1001 Nights: The Romance of Scheherazade
2005 Repertoire:

- Scheherazade by Nikolay Andreyevich Rimsky-Korsakov, arr. Key Poulan
/ Bryce L. Miller
- Movement I
- Movement II
- Movement III


Head Director: Debra K. Burnell
Assistant Director: Craig Fuqua
Percussion Staff: Bryce L. Miller
Colorguard Staff: Carla Berton
Musical / Visual Consultant: Larry L. Daws
Drill Design / Visual Consultant: Steve Smith
Winds and Percussion: 42
Colorguard: 12
Field Commander(s): 1
Total Members: 55
Carroll County
(East)
Show Title: Thriller
2005 Repertoire:

- Thriller by Michael Jackson
- Slaugther on 10th Ave. by Richard Rodgers
- Dark Cloud by Original composition
- Music from Sleepy Hollow by Danny Elfman

Head Director: Jeffery G. Root
Assistant Director: Scott Brawner
Percussion Staff: Matt Schaffner
Colorguard Staff: Erika Sims
Winds and Percussion: 45
Colorguard: 6
Field Commander(s): 1
Total Members: 52
Corbin
(East)
Show Title: Africa: Ceremony Song and Dance
2005 Repertoire:

- Africa: Ceremony, Song And Ritual by Robert W. Smith

Head Director: Johnathan T. Wheatley
Assistant Director:
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 27
Colorguard: 8
Field Commander(s): 1
Total Members: 36
Edmonson County
(West)
Show Title: A Journey through Outer Space
2005 Repertoire:

- Also Sprach Zarathustra by Richard Strauss
- Jupiter (from The Planets) by Gustav Holst
- Theme from "Lost in Space" by John Williams
- Star Wars Finale by John Williams

Head Director: Philip West
Assistant Director: Stephanie Beach
Percussion Staff: Kyle Payton
Colorguard Staff: Nan Raymer
Brass Staff: Aarron Stepp
Winds and Percussion: 40
Colorguard: 9
Field Commander(s): 1
Total Members: 50
Glasgow
(West)
Show Title: Echoes of Camelot
2005 Repertoire:

- Echoes of Camelot by Key Poulan
- Mvt. 1 - The Sword is Drawn / Arthur - King of Legend
- Mvt. 2 - Life at the Faire
- Mvt. 3 - Merlin
- Mvt. 4 - Guinevere: Two Hearts, One Choice
- Mvt. 5 - Lancelot The Champion of Battle / Return of the Sword


Head Director: Greg Stepp
Assistant Directors: Stephen Keys, Ricky Mudd
Percussion Staff: Ricky Mudd, Andy Powell
Colorguard Staff: Melissa Bunch
Winds and Percussion: 78
Colorguard: 20
Field Commander(s): 2
Total Members: 100
Green County
(West)
Show Title: Fantasia 2000
2005 Repertoire:

- Symphony No. 5, Mvt. I by Ludwig van Beethoven
- The Sorcerer's Apprentice by Paul Dukas
- Firebird Suite by Igor Stravinsky

Head Director: Travis A. Miller
Assistant Director:
Percussion Staff: Ryan Payne
Colorguard Staff: Jessica Wilson
Brass Staff: David Cunningham, Andrea Edwards
Woodwind Staff: Patrick Brown
Winds and Percussion: 21
Colorguard: 5
Field Commander(s): 1
Total Members: 27
Harlan
(East)
Show Title: Geometric Precision
2005 Repertoire:

- I. Square
- II. Circle
- III. Triangle

Head Director: Betsy Burkhart
Assistant Director:
Percussion Staff: Eric Sokolowski
Colorguard Staff: Marcus Lewis, Lindsay Irvin
Drill Designer / Music Arranger: Joshua Jackson
Winds and Percussion: 30
Colorguard: 9
Field Commander(s): 1
Total Members: 40
Heath
(West)
Show Title: Music of the "Eagles"
2005 Repertoire:

- Seven Bridges Road by Steve Young
- Take it Easy by Jackson Browne / Glenn Frey
- Desperado by Glenn Frey / Don Henley
- Life in the Fast Lane by Glenn Frey / Don Henley / Joe Walsh

Head Director: Anthony H. Brown
Assistant Director:
Percussion Staff: Clint Denton, Daniel Pugh, Andrew Powell, Benji Burton,
Andrew Roper
Colorguard Staff: Jessica Lovelace, Adrienne Standridge
Visual Staff: Will Lentz, John Etcheverry
Winds and Percussion: 50
Colorguard: 9
Field Commander(s): 2
Total Members: 61
Henry County
(East)
Show Title:
2005 Repertoire:

- Night on Bald Mountain by Modest Mussorgsky
- March to the Scaffold by Hector Berlioz
- Asa’s Death (from Peer Gynt Suite) by Edvard Grieg
- Moondance by Van Morrison
- Sleepy Hollow by Danny Elfman

Head Director: Chip Anderson
Assistant Director:
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 40
Colorguard: 7
Field Commander(s): 1
Total Members: 48
Knott County Central
(NOT ATTENDING STATE)
WILL NOT COMPETE
Lewis County
(East)
Show Title: The Sounds Of Simon
2003 Repertoire:

- Bridge Over Troubled Water by Paul Simon
- You Can Call Me Al by Paul Simon
- Still Crazy After All These Years by Paul Simon
- 50 Ways To Leave Your Lover by Paul Simon
- The Sound Of Silence by Paul Simon

Head Director: Matthew Voiles
Assistant Director:
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 22
Colorguard: 8
Field Commander(s): 1
Total Members: 31
Lloyd Memorial
(East)
Show Title: Anthology of Transition
2005 Repertoire:

- I. Evolution
- II. Reflection
- III. Exaltation

Head Director: Randy J. Webb
Assistant Director:
Percussion Staff: Kelly Ossege
Colorguard Staff: Karen Wear, Erin Maley
Visual Staff: Jared Murray, Ryan Martin
Music Staff: Tramayne Roberson, Greg Pearcy, Andrew Easley, Spencer
Settles
Winds and Percussion: 42
Colorguard: 13
Field Commander(s): 1
Total Members: 56
McLean County
(West)
Show Title: Quidam
2005 Repertoire:

- Quidam (from Cirque du Soleil) by Benoit Jutras
- Atmadja
- Quidam
- Incantation


Head Director: Ryan Rue
Assistant Director: Courtney Tomes
Percussion Staff: Logan Howard
Colorguard Staff: Bryanne Geary
Winds and Percussion: 33
Colorguard: 8
Field Commander(s): 1
Total Members: 42
Mercer County
(East)
Show Title: Metallic Voices (Bronze, Silver, and Gold)
2005 Repertoire:

- Sinfonia Voci by David Holsinger
- Sure On This Shining Night by Samuel Barber
- Olympiada by Samuel Hazo

Head Director: Jeffrey T. Meadows
Assistant Director: Erica Ashford
Percussion Staff: Doug White
Colorguard Staff: Adam Miller
Visual / Music Tech: Andy Reynolds
Winds and Percussion: 54
Colorguard: 19
Field Commander(s): 1
Total Members: 74
Middlesboro
(East)
Show Title: Music from the Broadway musical Wicked
2005 Repertoire:

- Wicked by Stephen Schwartz
- I. No One Mourns the Wicked
- II. Dancing Through Life / Defying Gravity
- III. Drum Break
- IV. For Good / No Good Deed / No One Mourns the Wicked (reprise)


Head Director: Suzanne Lee
Assistant Director: Scott Collins
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 19
Colorguard: 6
Field Commander(s): 1
Total Members: 26
Monroe County
(West)
Show Title: Sounds of Darkness
2005 Repertoire:

- Phantom of the Opera by Andrew Lloyd Webber
- Music from Sleepy Hollow by Danny Elfman
- Rockata and Fugue arr. Chris Brooks
- Thriller by Michael Jackson

Head Director: Mike Holbrook
Assistant Director: Terri Collins
Percussion Staff: Brandon Isenburg
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 24
Colorguard: 6
Field Commander(s): 1
Total Members: 31
Morgan County
(East)
Show Title:
2005 Repertoire:

- Carry On Wayward Son by Kerry Livgren
- Any Way You Want It by
- When a Man Loves a Woman by Calvin Lewis / Andrew Wright

Head Director: Greg Greene
Assistant Directors: Kevin Akers, Angela Payne
Percussion Staff: Ben Cantrell
Colorguard Staff: Nikki Lewis
Drill Designer: Keith Coleman
Winds and Percussion: 25
Colorguard: 2
Field Commander(s): 1
Total Members: 28
Muhlenberg South
(West)
Show Title: Perspectives: The World of M.C. Escher
2005 Repertoire:

- Movement I: Ascending and Descending by Key Poulan
- Movement II: Drawing Hands by Key Poulan
- Movement III: Mobius Strip by Key Poulan

Head Director: Chris McGee
Assistant Director: Jill Page
Percussion Staff: Jared Holder (battery), Christopher Kelly (pit)
Colorguard Staff: Dell London
Flute Tech: Holly Thomerson
Clarinet Tech: Cassie Smith
Saxophone Tech: Chris Westover
Trumpet Tech: Alex Wyatt
Low Brass Tech: Tim Lee
Winds and Percussion: 55
Colorguard: 12
Field Commander(s): 1
Total Members: 68
Newport
(East)
Show Title: Bohemian Rhapsody
2005 Repertoire:

- Bohemian Rhapsody by Freddie Mercury, arr. Bob Adams

Head Director: Jeff Owen
Assistant Director: Gary Adams
Percussion Staff: Mike McCord, Andy Stoekel
Colorguard Staff: Lauren Poer, Amber Roundtree
Winds and Percussion: 35
Colorguard: 9
Field Commander(s): 1
Total Members: 45
North Oldham
(West)
Show Title: Persistence to the Summit
2005 Repertoire:

- Windsprints by Richard Saucedo
- Persistence by Richard Saucedo

Head Director: Kyle Ray
Assistant Director: Amy Fisher
Percussion Staff: Josh Conder
Colorguard Staff:
Percussion Arranger: Josh Conder
Winds and Percussion: 35
Colorguard: 6
Field Commander(s): 1
Total Members: 42
Owen County
(East)
Show Title: Oriental Sketches
2005 Repertoire:

- Gathering of Heroes by Kelly S. Hash
- Meditation (based on the traditional Korean Folksong "Arirang") arr.
Kelly S. Hash
- Strength by Kelly S. Hash / Ondraus Cissell
- New Year's Celebration by Kelly S. Hash

Head Director: Kelly S. Hash
Assistant Director:
Percussion Staff: Ondraus Cissell
Colorguard Staff: Tonya S. Hash
Winds and Percussion: 25
Colorguard: 6
Field Commander(s): 3
Total Members: 34
Owensboro Catholic
(West)
Show Title: Think Outside The Box
2005 Repertoire:

- Think by Ed Hauser
- Outside by Ed Hauser
- The by Nick Warren
- Box by Ed Hauser

Head Director: Ed Hauser
Assistant Director: Katie Hauser
Percussion Staff: Nick Warren, Bobby Richeson
Colorguard Staff: Karissa Shelton Riter
Winds and Percussion: 31
Colorguard: 9
Field Commander(s): 3
Total Members: 40
Russell
(East)
Show Title: Postcards from the Volga
2005 Repertoire:

- Dance of the Tumblers by Nikolay Andreyevich Rimsky-Korsakov
- "Scene" from Swan Lake by Peter Ilyich Tchaikovsky
- Russian Easter Overture by Nikolay Andreyevich Rimsky-Korsakov

Head Director: Chip Lewis
Assistant Director: David A. Barker
Percussion Staff: Matt Bell, Drew Nolan
Colorguard Staff: Katie Jenkins
Visual / Marching Tech: Dana Biggs
Woodwind Staff: Gene Norden
Winds and Percussion: 39
Colorguard: 13
Field Commander(s): 1
Total Members: 53
Shelby Valley
(East)
Show Title: Celtic Legends
2005 Repertoire:

- Original music from Barry Milner
- 1. Prologue and Dance
- 2. Highland Lullaby
- 3. Jig
- 4. Battle March and Epilogue


Head Director: Robert Scheeler
Assistant Director: Tracee Scheeler
Percussion Staff: Jason Kercheval, Travis Wright
Colorguard Staff: Tiffany Glover, Amanda Kisor
High Brass / Visual Tech: Joey Sawyers
Trumpet / Visual Tech: Frances Lotz
Mellophones / Visual Tech: Mark Hopkins
Low Brass Tech: Bob Hall
Woodwind Tech: Rebecca Hall
Winds and Percussion: 42
Colorguard: 12
Field Commander(s): 1
Total Members: 55
Sheldon Clark
(East)
Show Title: Fantasmic!
2005 Repertoire:

- Fantasmic! Music selections from Walt Disney classics
- Mickey the Sorcerer by Barnette Ricci / Bruce Healey, arr. Michael
Brown
- Princess Medley by Howard Ashman / Alan Menken / Barnette Ricci /
Bruce Healey, arr. Michael Brown
- Finale by Modest Mussorgsky / Barnette Ricci / Bruce Healey, arr.
Michael Brown


Head Director: Michelle Harless
Assistant Director:
Percussion Staff: Danielle Smith
Colorguard Staff: DeAnna Branham
Brass Staff: John Crum
Winds and Percussion: 32
Colorguard: 5
Field Commander(s): 2
Total Members: 39
Todd County Central
(West)
Show Title: The Fast and the Furious
2005 Repertoire:

- 1. Start Your Engines (Minimally Speaking Part 1 - New Eurythmics) by
Richard Saucedo
- 2. Driver Down (Minimally Speaking Part 2 - Layers) by Richard
Saucedo
- 3. Hit the NOS! (Windsprints) by Richard Saucedo

Head Director: John Lovell
Assistant Director: Franklin Norris
Percussion Staff: Alex Hall (Battery), Jennifer Gottfried (Front Ensemble)
Colorguard Staff: Amanda McCarter
Visual Designer: Tony Pendleton
Brass Staff: Stephanie Bragg, Chris Creed
Winds and Percussion: 44
Colorguard: 6
Field Commander(s): 1
Total Members: 51
Trigg County
(West)
Show Title: America Works
2005 Repertoire:

- An Original Composition by Michael Pote
- I. Conveyor Belt
- II. Pyle Driver
- III. Textile
- IV. Nuts and Bolts


Head Director: Andrew Mroch
Assistant Director: Brian Wilgus
Percussion Staff: Collin Baker, Shane Smith, Joseph Hobbs
Colorguard Staff: Hannah Eichhorn, Drew Farmer
Music Arranger: Michael Pote
Drill Design: Jeff Young
Other Staff: Mark Harris, David Harper, Ashley Sumner, Richard Burchett
Winds and Percussion: 51
Colorguard: 12
Field Commander(s): 1
Total Members: 64
Washington County
(West)
Show Title: The Hypar Effect
2005 Repertoire:

- Dome
- Sphere
- Helicoid

Head Director: Debbie Reed Harrod
Assistant Director: Don Cochran
Percussion Staff: Jason Spaulding
Colorguard Staff:
Other Staff: Patrick Brady, Jamie Hafely, Nick Fields, Zach Causey, Steve
Satterfield
Winds and Percussion: 32
Colorguard: 9
Field Commander(s): 1
Total Members: 42
Webster County
(West)
Show Title: 1945
2005 Repertoire:

- Moonlight Serenade/Sentimental Journey/Opus One/Stardust by various
artists, arr. David Mairs
- Boogie Woogie Bugle Boy by Hughie Prince / Don Raye, arr. David Mairs
- Sing, Sing, Sing by Louis Prima, arr. David Mairs
- Taps by Al Kasha, arr. David Mairs
- God Bless America by Irving Berlin, arr. David Mairs

Head Director: Brian Cotton
Assistant Director: Evan Jackson
Percussion Staff: Shannon Farmer
Colorguard Staff: Beverly Davis
Winds and Percussion: 38
Colorguard: 10
Field Commander(s): 2
Total Members: 50