2004 Marching Band Repertoires – AA

2004 Class AA

SCHOOL2004 INFORMATION
Adair CountyShow Title: "Textures"
2004 Repertoire:

- Ride by Samuel Hazo
- Canon in D by Johann Pachelbel
- Ostinato(from Mikrokosmos) by Bela Bartok

Head Director: Tim Allen
Assistant Director: Matt Emerson
Percussion Staff: Doug Neal, Mike Greer, Adam Miller
Colorguard Staff: Robbie Arnold
Drill Designer: Kevin Ford
Visual Coordinators: Rob Depp, Ping Dawson
Winds and Percussion: 48
Colorguard: 14
Field Commander(s): 1
Total Members: 63
Anderson CountyShow Title: Journey of Man
2004 Repertoire:

Head Director: Nancy E. Drury
Assistant Director:
Percussion Staff: Matt Skaggs
Colorguard Staff: Shereen Bartja
Winds and Percussion: 55
Colorguard: 14
Field Commander(s): 1
Total Members: 70
BallardShow Title: 1 8 0
2004 Repertoire:

Head Director: Charles B. Stewart
Assistant Directors: Patrick O'Rourke (percussion), Demond Smith
(percussion), Gerry Sexton (colorguard)
Percussion Staff: Todd Parker, Jay Farley, Jason Hall
Colorguard Staff: Kat Ried, Sarah Miller, Chris Morris, Becca White,
Lauren Holman
General Staff: Erin Stewart, Mark Lynn, Raymond Green, Mike Grimes, Bob
Rada
Winds and Percussion: 60
Colorguard: 23
Field Commander(s): 2
Total Members: 85
Barren CountyShow Title: "DIMENSIONS"
2004 Repertoire:

- Harmonium by John Adams
- October by Eric Whitacre
- Stained Glass by David Gillingham

Head Director: Dr. Kip Crowder
Assistant Director: Monica O. Crowder
Percussion Staff: Andrew Porter, Emily Fryer
Colorguard Staff: Zack Hooten, Jordan Fleming
Visual Coordinator: Brent Smith
Winds and Percussion: 48
Colorguard: 11
Field Commander(s): 2
Total Members: 61
Bryan StationShow Title: Medusa
2004 Repertoire:

- Medusa by Key Poulan
- I. Medusa Lures Poseidon
- II. Athena's Rage
- III. Serpents & The Gorgon's Pursuit

Head Director: Shawn Lee Parrish
Assistant Director: Shaun Owens
Percussion Staff: Ryan Harvey, Brandon Abden
Colorguard Staff: Lindsay Wells
Winds and Percussion: 47
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 58
Butler CountyShow Title: Songs From The St. Petersburg School
2004 Repertoire:

- New World Symphony by Antonin Dvorak
- The Fire Of Eternal Glory (from Novorossik Chimes for Orchestra) by
Dmitri Shostakovich
- 1812 Overture (drum break) by Peter Ilyich Tchaikovsky
- Russian Easter Overture by Nikolai Andreyevich Rimsky-Korsakov

Head Director: Darryl Dockery
Assistant Director: Jason Ausbrooks
Percussion Staff: Josh Hampton
Colorguard Staff: Coty Embry
Winds and Percussion: 47
Colorguard: 7
Field Commander(s): 1
Total Members: 55
Butler TraditionalShow Title: Miss Saigon
2004 Repertoire:

- Selections from "Miss Saigon" by Alain Boublil / Claude-Michel
Schonberg
- The Heat Is On In Saigon
- Sun and Moon
- The Fall of Saigon

Head Director: C. David Epperson
Assistant Director:
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 48
Colorguard: 7
Field Commander(s): 1
Total Members: 56
Caldwell CountyShow Title: Pedal to the Metal
2004 Repertoire:

- Ride by Samuel Hazo
- Northwoods of Might and Mettle by Robert W. Smith
- Pedal to the Metal by Michael Daugherty

Head Director: Debra K. Burnell
Assistant Director: Larry L. Daws
Percussion Staff: Bryce Miller
Colorguard Staff: Josh Johnson
Music Arrangers: Steve Smith, Bryce Miller
General Staff: Chelsea Negray
Winds and Percussion: 50
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 61
Calloway CountyShow Title: Perpetual Motion
2004 Repertoire:

- Ride by Samuel Hazo
- Layers (from Minimally Speaking) by Richard Saucedo
- Rhythm in Motion by Kevin W. Suiter / Shane Smith
- Ride (reprise) by Samuel Hazo

Head Director: Gary J. Mullins
Assistant Director: Kevin W. Suiter
Percussion Staff: Shane Smith
Colorguard Staff: Brooke Suiter
Winds and Percussion: 57
Colorguard: 13
Field Commander(s): 1
Total Members: 71
ConnerShow Title: American Spirits
2004 Repertoire:

- American Spirits
- Spirit of Faith
- Spirit of Innovation
- Spirit of Sacrifice
- Spirit of Entertainment

Head Director: Chris Peterson
Assistant Director: June Levis (percussion)
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Kim Booher, Michael Lentz (guard designer)
General Staff: John Bumgardner, Dan Dorf
Winds and Percussion: 45
Colorguard: 14
Field Commander(s): 2
Total Members: 61
Dawson SpringsShow Title: Pirates of the Caribbean
2004 Repertoire:

- Music From The Motion Picture Soundtrack, "Pirates of the Caribbean" by
Klaus Badelt

Head Director: Andy Hall
Assistant Director:
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 44
Colorguard: 16
Field Commander(s): 1
Total Members: 61
duPont ManualShow Title: Reflections
2004 Repertoire:

- Reflections by Richard Saucedo
- Reflections of Form
- Reflections of Sound
- Reflections of Light

Head Director: Curtis Essig
Assistant Director:
Percussion Staff:
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 48
Colorguard: 12
Field Commander(s): 1
Total Members: 61
East RidgeShow Title: Hits of the Temptations
2004 Repertoire:

- Get Ready by William Smokey Robinson
- My Girl by William Smokey Robinson / Ronald White
- Papa Was a Rolling Stone by Barrett Strong / Norman Whitfield
- Can't Get Next to You by Barrett Strong / Norman Whitfield
- Get Ready (reprise) by William Smokey Robinson

Head Director: Deborah C. Evans
Assistant Director:
Percussion Staff: John Hensley
Colorguard Staff:
Winds and Percussion: 50
Colorguard: 3
Field Commander(s): 1
Total Members: 54
ElizabethtownShow Title: Circuitry
2004 Repertoire:

- Circuitry by Key Poulan
- I. Electrons
- II. The Connection
- III. Overload

Head Director: Mark A. Eck
Assistant Director: Franklin Norris
Percussion Staff: Jeff Grant, Matt Greenwood, Paul Davis, Josh Hunt
Colorguard Staff: Brandon Thompson
Winds and Percussion: 53
Colorguard: 12
Field Commander(s): 2
Total Members: 67
Grant CountyShow Title: Storm Suite
2004 Repertoire:

- The Maelstrom by Robert W. Smith
- In a Gentle Rain by Robert W. Smith
- Into the Storm by Robert W. Smith

Head Director: DuWayne Dale
Assistant Director: Jason Milner
Percussion Staff: Gary Griffith, Mark McCafferty
Colorguard Staff: Veronica Camacho
Winds and Percussion: 42
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 53
Graves CountyShow Title: The Best of the Doobies
2004 Repertoire:

- China Grove by Tom Johnston
- Black Water by Patrick Simmons
- Jesus Is Just Alright by Arthur Reynolds
- Long Train Runnin' by Tom Johnston

Head Director: Jeffrey G. Williams
Assistant Director: Buckley Walker
Percussion Staff: Michael Mosley
Colorguard Staff: Jessica Cope
Winds and Percussion: 54
Colorguard: 15
Field Commander(s): 1
Total Members: 70
Harrison CountyShow Title: Directions
2004 Repertoire:

- Directions
- Which Way
- Moving in Circles
- Lost
- Backtrack

Head Director: Eric Hale
Assistant Director:
Percussion Staff: Billy Schaffer, Josh Powers
Colorguard Staff: Melody Fenton
Brass Tech: Tommy Jean Daily
Winds and Percussion: 49
Colorguard: 16
Field Commander(s): 1
Total Members: 66
Hart CountyShow Title: The Seasons
2004 Repertoire:

- The Seasons
- I. Carol of the Bells
- II. In A Gentle Rain
- III. Wild Nights
- IV. Rhythm of the Winds
- IV. Carol of the Bells Part II

Head Director: Edward Johnson
Assistant Directors: Boyd Rexroat, Carolyn Johnson
Percussion Staff: Chris Jesse, Mike Greer, Stephanie Hensley
Colorguard Staff: Kim England, Nanetta Trulocik, Annie Fuller
Winds and Percussion: 49
Colorguard: 12
Field Commander(s): 1
Total Members: 62
HeathShow Title: Pirates of the Caribbean
2004 Repertoire:

- Music From The Motion Picture Soundtrack, "Pirates of the Caribbean" by
Klaus Badelt

Head Director: Anthony H. Brown
Assistant Director:
Percussion Staff: Travis Puckett
Colorguard Staff: Jessica Lovelace
Winds and Percussion: 51
Colorguard: 15
Field Commander(s): 1
Total Members: 67
HighlandsShow Title: Views from the Eiffel Tower
2004 Repertoire:

- Paris Sketches by Martin Ellerby
- Suite Francaise by Darius Milhaud

Head Director: Lori M. Simpson-Hopkins
Assistant Director: Joe Craig
Percussion Staff: Adam Proctor, Nick Kelley
Colorguard Staff: Michelle McLane
Low Brass / Visual Tech: Rob Pederson
Music Arranger: John Bogenschutz
Winds and Percussion: 53
Colorguard: 18
Field Commander(s): 1
Total Members: 72
Hopkins County CentralShow Title: The Spirit of the American Pioneer
2004 Repertoire:

- Fanfare for the Common Man by Aaron Copland
- Hoedown (from Rodeo) by Aaron Copland
- Hymnsong of George Allen arr. Rob Grice
- Simple Gifts (from Appalachian Spring) by Aaron Copland

Head Director: John Grace
Assistant Directors: Chris Tolliver, Melinda Grace
Percussion Staff:
Colorguard Staff: April Berry
Brass Tech: Al Courington
Winds and Percussion: 44
Colorguard: 12
Field Commander(s): 1
Total Members: 57
HopkinsvilleShow Title: "POWER OF THE HUMAN SPIRIT"
2004 Repertoire:

- I. Gloria by John Rutter
- II. Perseverance (from Ave Maria) by Franz Biebl
- III. Rejoice (from Morning Alleluias) by Ron Nelson

Head Director: James O. Gregory
Assistant Director: Ryan Rue
Percussion Staff: Kerry Lindsey, Elizabeth Hostilo, William Gray, Zach
"Pinky" Fleming
Colorguard Staff: Darryl Green
Woodwind Staff: Kristin Jones, Justin Combs, David Harper
Brass Staff: Amanda Ezell, Christi Bryan, Jed Chandler
Field Commander Instructor: Kendra Pate
Winds and Percussion: 56
Colorguard: 15
Field Commander(s): 2
Total Members: 73
Mason CountyShow Title: Da Vincian Visions
2004 Repertoire:

- Da Vincian Visions by Larry Clark, arr. John J. Merz

Head Director: John J. Merz
Assistant Director: Scott D. Reed
Percussion Staff: Brian Meyer
Colorguard Staff: Alicia Collier
Winds and Percussion: 52
Colorguard: 8
Field Commander(s): 1
Total Members: 61
Mercer CountyShow Title: Perpetual Motion
2004 Repertoire:

- Alone In A Crowd by Jeff Beal
- Layers (from Minimally Speaking Part II) by Richard Saucedo
- Musica Mobilis by James Beckel

Head Director: Jeffrey T. Meadows
Assistant Director:
Percussion Staff: Doug White
Colorguard Staff: Adam Miller
Visual / Music Tech: Andy Reynolds
Winds and Percussion: 48
Colorguard: 16
Field Commander(s): 1
Total Members: 65
Muhlenberg SouthShow Title: The Divine Comedy
2004 Repertoire:

- The Divine Comedy by Robert W. Smith
- Paradiso
- Purgatorio
- The Inferno
- The Ascension

Head Director: Chris McGee
Assistant Director: Charles L. Proffitt
Percussion Staff: Ryan Payne, Amanda Kool
Colorguard Staff: Katie Elikins
Winds and Percussion: 53
Colorguard: 15
Field Commander(s): 2
Total Members: 70
MurrayShow Title: Face Reality
2004 Repertoire:

- Tres Minutos con la Realidad by Astor Piazzolla
- Vide Cor Meum (from Hannibal) by Patrick Cassidy
- Awayday by Adam Gorb

Head Director: Robert Dee Bishop
Assistant Director: Beth E. Stribling
Percussion Staff: Joseph Hobbs, Josh Powell, Sam Trevathan, Will Rall
Colorguard Staff: Krista Shelby, Drew Farmer
Brass / Visual Techs: Jason Shelby, Zack Kingins
Music Arranger: John Fannin
Drill Designer: Jason Shelby
Woodwind Tech: Christopher Yoo
Winds and Percussion: 58
Colorguard: 13
Field Commander(s): 1
Total Members: 72
Paducah TilghmanShow Title: A Tribute to Ray Charles
2004 Repertoire:

- Georgia On My Mind by Hoagy Carmichael / Stuart Gorrell
- Hit the Road Jack by Percy Mayfield
- I Can't Stop Loving You by Don Gibson
- Georgia On My Mind (reprise) by Hoagy Carmichael / Stuart Gorrell

Head Director: Patrick Saddler
Assistant Director:
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Cordez Bacon, Emily Simpson, Allison Wiles
Low Brass Tech: Lindsay Hammack
Winds and Percussion: 38
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 49
ParisShow Title: La Fiesta Mexicana
2004 Repertoire:

- La Fiesta Mexicana by H. Owen Reed, arr. Chip Lewis
- I. Prelude and Aztec Dance
- II. Mass
- III. Carnival

Head Director: Phillip Grigson
Assistant Director: Sarah Wilson (colorguard)
Percussion Staff: Tripp Bratton
Colorguard Staff: Danna Grigson
Winds and Percussion: 50
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 61
RyleShow Title: Indignation
2004 Repertoire:

- Liberi Fatali (from Final Fantasy VIII) by Nobuo Uematsu
- First Essay for Orchestra by Samuel Barber
- Symphony No. 10, movement II by Dmitri Shostakovich

Head Director: Matthew K. Carron
Assistant Director: C. Michelle West
Percussion Staff: David Isaacs, Adam Staff
Colorguard Staff: Christopher Pohlman, Brooks Adams
Music Arrangers: Dr. Brant Karrick, Christopher Lunsford, and David Isaacs
General Staff: Andrew Houston
Winds and Percussion: 53
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 64
SenecaShow Title: A Pirate's Voyage
2004 Repertoire:

- Music inspired by the Disney Motion Picture "Pirates of the
Caribbean" by Klaus Badelt
- The Black Pearl
- He's a Pirate
- Bootstrap's Bootstraps
- To the Pirates' Cave!
- Relflections of Sound by Richard Saucedo

Head Director: Sarah K. Hawkins-Smith
Assistant Directors: Diana Vogelsburg, Mike Grimes (visual caption
head)
Percussion Staff: Mark Nethery
Colorguard Staff: Ric Vaughn, Mycael Buckner
Brass Staff: Sean Meredith
Music Arrangers: Wes Flinn, Mark Nethery
Visual Designer: Mike Grimes
Guard Designer: Ric Vaughn
Winds and Percussion: 59
Colorguard: 11
Field Commander(s): 2
Total Members: 72
Shelby CountyShow Title: Total Exposure
2004 Repertoire:

- Shutterspeed, F2.8 1/160th by Tim Snyder / Todd Wright
- Portrait by Tim Snyder / Todd Wright
- Scrapbook by Tim Snyder / Todd Wright
- Flash Cube by Tim Snyder / Todd Wright

Head Director: Brian K. Ellis
Assistant Directors: Todd Wright (percussion), Tammy Fust, Tim Snyder
(winds)
Percussion Staff:
Colorguard Staff: Justin Patton
Visual Tech: Russell Shartzer
Winds and Percussion: 56
Colorguard: 18
Field Commander(s): 2
Total Members: 76
South OldhamShow Title: Pilatus – Mountain of Dragons
2004 Repertoire:

- Pilatus – Mountain of Dragons by Steven Reineke, arr. Ryan McAllister

Head Director: Ryan McAllister
Assistant Director:
Percussion Staff: John Harris, Jeff Grant, Dallas Gambrell, Craig Spangler
Colorguard Staff: Briana Dockins, Del Duke
Brass Tech: Adam Edwards
Woodwind Tech: Allison Weitkamp
Mid-voice / Drum Major Tech: Ashley Wills
Drill Designer: Mark Culp
Winds and Percussion: 46
Colorguard: 11
Field Commander(s): 2
Total Members: 59
Warren CentralShow Title: The Mask of Zorro
2004 Repertoire:

- Music From The Motion Picture Soundtrack, "The Mask of Zorro" by
James Horner, arr. Jay Bocook

Head Director: David M. Graham
Assistant Director: Rebecca O. Graham
Percussion Staff: Bobby Payne
Colorguard Staff: Dell London
Brass Tech: David Cunningham
Woodwind Tech: Destiny Smith
Winds and Percussion: 54
Colorguard: 16
Field Commander(s): 2
Total Members: 72
Washington CountyShow Title: A New Beginning
2004 Repertoire:

- Novo Lenio by Samuel Hazo
- Ride by Samuel Hazo

Head Director: Debbie Reed Harrod
Assistant Director: Christina M. Bishop
Percussion Staff: Lisa Pietrangelo, Jason Spaulding
Colorguard Staff:
Music Arrangers: Jennifer Tinnell (winds), Josh Conder (percussion)
Drill Designer: Jennifer Tinnell
Winds and Percussion: 47
Colorguard: 10
Field Commander(s): 1
Total Members: 58